اروم نت سایت برتر
خانه / مذهبی / اعتقادات دینی / عذاب های حال حاضر الهی
عذاب الهی
عذاب الهی

عذاب های حال حاضر الهی

بسم الله الرحمن الرحیم

انواع عذاب ها :

۱-عذاب ادنی: ادنی در لغت به معنی نزدیک می باشد و به عذابی گفته می شود که به عنوان یک گوشزد و تلنگر برای انسان بوده و در کمترین زمان با اراده خداوند برای انسان نازل می شود. شدت این نوع عذاب ها کمتر بوده و فقط جهت برگشت انسان به راه درست و حق نازل می شود.

۲-عذاب استدراجی: استدراج در لغت به معنی تدریج و یواش یواش می باشد و به عذابی گفته می شود که به صورت  تدریجی به انسان نازل می شود. در این نوع عذاب خداوند فرد را در انواع نعمت های خود غرق می کند که به ۲ حالت می انجامد اول اینکه فرد با مشاهده نعمت ها به خود آمده، توبه کرده و از کرده خود پشیمان می شود که در این صورت می شود رحمت الهی اما در حالت دوم که بیشتر اتفاق می افتد و هدف نیز از این نوع عذاب همین مورد است فرد به واسطه نعمت در گناه غرق می شود و رفته رفته کوهی از گناه و ناسپاسی و ظلم به دیگران را برای خود رقم می زند در این حالت سخت ترین عذاب ها برای وی نازل می شود به طوری که از اوج عزت به اوج ذلت می افتد.

۳-عذاب استیصال : مورد دیگری نیز وجود دارد که در تکمیل عذاب استیصال است و سخترو شدیدتر از آن به عذابی گفته می شود که بدون مهلت نازل می شود. این عذاب در صورتی نازل می شود که فرد دیگر غیر قابل اصلاح باشد و دیگر راهی برای اصلاح وی نمانده باشد.

در هر ۳ مورد بالا ، هم عذاب به صورت فردی نازل می شود و هم به صورت گروهی و قومی.

تفاوت و تشخیص بین عذاب و امتحان

عذاب زمانی نازل می شود که ظلم و ناحقی صورت پذیرد و حقی از کسی برود و یا از فرمان و دستورات خداوند سرپیچی گردد. در این صورت به امر الهی عذاب برای اصلاح و یا نابودی فرد یا قوم نازل می شود. اما امتحان الهی برای افراد و یا قومی است که خداوند درجه فرد یا قوم را به اثبات می رساند در واقع امتحان الهی برای برخورداری از نعمت های الهی و بالابردن درجه ی فردی نزد خداوند می باشد. اما در مورد تشخیص بین عذاب الهی و امتحان الهی برای افراد عادی هیچ چیزی وجود ندارد. از آنجایی که برای درک برخی از کارهای خداوند نیاز به چشم بصریت و دلی راه یافته به غیب های الهی نیاز است لذا در عمل، تشخیص بین عذاب و امتحان برای افراد ممکن نیست شاید کاری در نظر افراد یک عذاب باشد اما در حالی که عذاب نبوده و یک امتحان الهی برای افزایش درجه و معرفت فردی می باشد.

عذاب های حال حاضر

در حال و زمان حاضر نیز عذاب های فراوانی وجود دارد اما متاسفانه به دلیل اینکه غرق در گناه گشته ام و از یاد خداغافل شده ایم دیگر به عذاب و … توجهی نداریم. خداوند همه ی اقوام و افراد را به خاطر رفتار و کارهایشان مورد آزمایش و عذاب قرار می دهد اما این عذاب ها با روایات نقل شده به دلیل وجود پیامبر(ص) و استغفار برداشته شده است. البته این به این معنی نمی باشد که هر قوم و یا فردی هر کاری انجام بدهد هیچ عذابی نازل نمی شود. نازل نشدن عذاب برای افراد و اقوامی می باشد که استغفار می کنند و در میان آنها عبدهای صالحی وجود دارد که خداوند به دلیل وجود آنها عذاب را به صورت موقت از آنها دور می کند.

نمونه هایی از عذاب های حال حاضر را می توان به سیل ، زلزله ،طوفان ، خشکسالی ، بیماری ها کشنده و… تقسیم بندی کرد که تمامی این عذاب ها به صورت عینی قابل مشاهده می باشند. در کتاب های گوناگون در مورد شرایط آخر الزمان اینگونه مطرح شده است که در آخرالزمان شرایط طوری پیش می رود که مردم به روش های گوناگون گناه کرده و ایمان دینی خود را از دست می دهند و دینداری را کنار می گذارند. در این مورد هم حدیثی از امام رضا نقل شده است که می فرمایند: آنچه گردن های خود را به جانبش دراز کرده اید (تشکیل حکومت حضرت مهدی) اتفاق نمی افتد تا اینکه مشخص شوید و امتحان گردید و باقی نمی ماند مگر اندکی از شما.

اگر کمی بیاندیشیم خداوند تلنگرهای زیادی برای دوری از عذاب را برای ما ارسال می کند فقط باید کمی تامل کنیم.

مورد آخر ، همیشه برای کارها و ظلم های کرده عذاب نمی شویم گاهی برای کارهای نکرده هم عذاب نازل می شود مثل امر به معروف و نهی از منکر یا دفاع از مظلوم در برابر ظالم یا شهادت در موردی که باعث نجات کسی می شود و…

حسین ولی زاده

مطلب پیشنهادی

متن ادبی شهادت امام رضا (ع)

اشارات شمع ها هم سینه می زنند و شعله ها شبیه دایره های عزا خم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.