اروم نت سایت برتر
خانه / آی تی و تکنولوژی / نشناختن هاردهای اکسترنال در ویندوز و رفع مشکل آن

نشناختن هاردهای اکسترنال در ویندوز و رفع مشکل آن

شاید شما نیز با این مشکل روبرو شده اید که بعد از وصل هارد اکسترنال به کامپیوتر هیچ درایوی را مشاهده نمی کنید و عملا هارد اکسترنال را ویندوز شناسایی نمی کند و شاید اینجا احساس کنید که مشکل بزرگی به سراغ شما آمد است. اما امروز در اروم نت به شما کمک می کنیم که راه های مختلف را بررسی کرده و این مشکل را حل کنید با اروم نت همراه باشید.

مشکلات مختلفی می تواند باعث بروز مشکل باز نشدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال My Passport ، توشیبا و.. در سیستم شده باشد. در این مطلب سعی می کنیم با مرور شیوه های مختلف به شما در حل مشکلتان کمک کنیم.

مطمئن شوید که هاردتان روشن است

اولین قدمی که باید بردارید این است که روشن بودن هارد خود را چک کنید. البته اکثر هاردهای اکسترنال نیازی به منبع تغذیه ندارند و توان مورد نیاز خود را از طریق کابل USB تامین می کنند. با اینحال برخی از این هاردها از یک کابل پاور یا حداقل یک کلید پاور برخوردار هستند. اگر هارد اکسترنال شما هم از این دسته است می توانید اول از همه کابل پاور آن را بررسی کنید. مثلا آن را با کابلی دیگر امتحان کنید. شاید ریشه مشکل را در همین مرحله اول پیدا کردید.

چک کردن درایو در Disk Management

در این مرحله رفع مشکل باز نشدن هارد اکسترنال باید این قضیه را چک کنیم که آیا اصلا ویندوز هارد درایو ما را شناخته است یا نه. ابتدا هارد خود را به کامپیوتر متصل کنید. در گام بعد باید ابزار Disk Management را باز کنید. برای این کار می توانید کلیدهای ویندوز + X را بفشارید تا منوی Power User باز شده و از لیست آن Disk Management را انتخاب کنید. شما همچنین می توانید با فشردن دکمه های ویندوز + R و وارد کردن diskmgmt.msc این ابزار را باز کنید. در این ابزار می توانید همه هارد دیسک ها و درایوهای متصل به کامپیوترتان را ببینید.  در لیستی که به نمایش در می آید باید قادر به دیدن نام هارد اکسترنال خود باشید.

اگر موفق به این کار شدید به بخش Create a New Volume and Assign a Drive Letter بروید. در این بخش با فرمت هارد خود می توانید دسترسی به آن را میسر سازید. اما اگر هارد خود را نمی بینید پس باید به شیوه های دیگری برای پیدا کردن مشکل متوسل شوید.

استفاده از یک کامپیوتر و پورت USB دیگر

در صورت نشناختن هارد اکسترنال در ویندوز ۱۰ ، ۸ ، ۸٫۱ ، ۷ ، XP و.. ، هارد خود را با اتصال به پورت های USB مختلف بر روی کیس امتحان کنید. اگر از یک USB Hub هم استفاده می کنید هارد را از آن جدا کرده و مستقیما به کامپیوتر وصل کنید. اگر هارد شما شروع به کار کرد پس مشکل از پورت شما بوده است. در صورتی که با این کار هم مشکلتان حل نشد در صورت امکان از کامپیوتر دیگری برای تست هارد اکسترنال استفاد کنید. اگر باز هم هارد اکسترنال بالا نیامد به احتمال زیاد مشکل سخت افزاری است.

عیب یابی درایور (راه انداز) در ویندوز ۸ ، ۷ و ۱۰

اگر در مرحله قبل هارد اکسترنال WD، Adata ، Seagate ، Silicon Power و.. شما در کامپیوتر دیگری شناسایی شد و بالا آمد پس ممکن است دلیل کار نکردن آن در کامپیوتر خودتان وجود مشکلی در درایور دستگاهتان باشد که باعث عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز شده است. این مساله را هم می توانید با استفاده از Device Manager بررسی کنید.

با فشردن کلیدهای ویندوز + X در منوی ظاهر شده گزینه Device Manager را می بینید. همچنین با تایپ devmgmt.msc در Run می توانید به آن دست پیدا کنید. در پنجره ای که باز می شود این را بررسی کنید که آیا علامت زرد رنگی را در کنار هر یک از گزینه ها می بینید یا خیر. اگر چنین چیزی را دیدید به این معنی است که درایور آن ابزار با مشکل روبرو است. روی آن کیلک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در اینجا پیام خطای موردنظر نشان داده می شود که به کمک جستجوی آن در گوگل می توانید راه حل رفع آن را پیدا کنید.

همچنین می توانید گزینه Update Driver را برای نصب راه انداز ابزار مورد نظر امتحان کنید. با انتخاب گزینه Roll Back Driver همه آپدیت های اخیر پاک خواهند شد. به عنوان راه آخر هم می توانید از دکمه Uninstall استفاده کنید که باعث حذف دستگاه خواهد شد. البته با اتصال مجدد آن به کامپیوتر و ریستارت کردن سیستم، درایور آن مجددا توسط خود ویندوز نصب خواهد شد.

حل مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال با ایجاد یک پارتیشن جدید

اگر هارد شما در Disk Management نمایش داده می شود بنابراین می توانید آن را آماده شناخته شدن توسط کامپیوتر کنید. اگر هارد شما به شکل Unallocated space نمایش داده می شود بنابراین نیاز به ایجاد یک پارتیشن جدید دارید. برای این کار با کلیک راست روی بخش Unallocated space گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید. اما اگر هاردتان پارتیشن بندی شده است و همچنان بالا نمی آید از این اطمینان حاصل کنید که نامی برای آن انتخاب شده باشد. برای این کار با کلیک راست روی پارتیشن گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید. با کلیک بر روی دکمه Add می توانید نامی برای پارتیشن انتخاب کنید.

اما اگر درایو پس از پارتیشن بندی شدن و انتخاب نام برای آن باز هم بالا نمی آید شاید مشکل از سیستم فایل آن باشد. برای مثال ممکن است درایو را با سیستم فایل XFS در لینوکس یا APFS در مک فرمت کرده باشید. مشخص است که ویندوز قادر به شناسایی این سیستم فایل ها نیست. شما باید هارد را در یکی از سیستم فایل های NTFS یا FAT32 فرمت نمایید. برای فرمت مجدد یک پارتیشن در Disk Management ابتدا روی پارتیشن مورد نظرتان کلیک راست کرده و سپس گزینه Format را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که با این کار همه اطلاعاتتان پاک خواهد شد. بنابراین بهتر است ابتدا از فایل های مهم یک بکاپ تهیه کنید. پس از تمام شدن فرمت می توانید نام جدیدی برای پارتیشن انتخاب کنید. Allocation unit size را تغییر ندهید. گزینه Perform a quick format را هم در حالت انتخاب شده بگذارید.

نکته مهم در اینجا انتخاب نوع سیستم فایل است. اگر در حال فرمت کردن یک فلش درایو کوچک هستید احتمالا انتخاب FAT32 بهتر باشد. زیرا این سیستم فایل قادر به ذخیره فایل هایی با حجم بیش از ۴ گیگابایت نیست که معمولا در فلش درایوها به چیزی بیش از این هم نیاز نیست. اما نکته مهم تر این است که این سیستم فایل با گستره زیادی از دستگاه ها مثل دوربین ها، کنسول های بازی و دیگر موارد سازگار است. اما سیستم فایل NTFS با دستگاه های قدیمی چندان سازگار نیست. بنابراین پیشنهاد ما این است که برای فرمت فلش درایوها و کارت های حافظه از سیستم فایل FAT32 و برای هارد اکسترنال از سیستم فایل NTFS استفاده شود.

استفاده از رجیستری ویندوز

لطفا در دنبال کردن مراحلی که در ادامه گفته می شود دقت نمایید. زیرا کوچکترین اشتباه در رجیستری و پاک کردن یک کلید اشتباه می تواند منجر به تاثیرگذاری بر عملکرد یک نرم افزار یا مختل شدن کار ویندوز شود.

۱- بر روی Start کلیک کنید و regedt32 را تایپ نمایید و دکمه Enter  را بزنید.

۲- با رفتن به مسیر File و انتخاب گزینه export یک پشتیبان از رجیستری تهیه کنید.

۳- در سمت چپ به این مسیر بروید:

{HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E967-E325-11CE-BFC1-08002BE10318

۴- اگر گزینه ای به نام upperfilter یا lowerfilters در سمت راست می بینید آن را Delete کنید.

۵- حالا با ذخیره تغییرات، دوباره هارد خود را به سیستم وصل کنید تا ببینید که شناسایی می شود یا خیر.

در ادامه اگر به هر دلیلی خواستید رجیستری را به وضعیت قبل برگردانید می توانید با طی مراحل زیر و با استفاده از فایل پشتیبانی که تهیه نموده اید این کار را انجام دهید:

۱- دوباره به Start رفته و با تایپ regedit.ext و زدن دکمه Enter رجیستری را باز کنید.

۲- به مسیر File رفته و این بار گزینه Import را انتخاب کنید.

۳- در پنجره ای که باز می شود به مسیر ذخیره فایل پشتیبان رفته و با انتخاب آن بر روی Open کلیک کنید.

۴- در نهایت سیستم خود را ریستارت کنید تا رجیستری به تنظیمات قبلی بازگردد.

ویروس یابی سیستم

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موجب مشکل بالا نیامدن هارد اکسترنال شود ویروسی بودن سیستم است. بنابراین بهتر است با یک نرم افزار آنتی ویروس احتمال وجود این مشکل در سیستم خود را بررسی کنید.

اگر مشکل شما با این روش ها حل نشد در قسمت نظرات سایت اروم نت به ما اطلاع دهید تا در صورت پیدا کردن راهکار جدید سریع آن را به شما منتقل کنیم. همچنین اگر روش دیگری وجود دارد که بشود مشکل را حل کرد و اگر شما این روش را امتحان کرده اید و مشکلاتان حل شده است برای ما اعلام نمایید تا مطلب به اسم خودتان در سایت درج گردد تا همه از این مورد استفاده کنندد.

مطلب پیشنهادی

بررسی غرفه به غرفه نمایشگاه خودرو پاریس

در بازه‌های زمانی مختلف شاهد برگزاری نمایشگاه‌های خودرو هستیم تا سلاطین این صنعت جدیدترین دستاوردهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.