خانه / اخبار / دست خشک کن برقی بیماری زا است

دست خشک کن برقی بیماری زا است

اصولا در سرویس‌های بهداشتی عمومی، اگر دستگاه دست خشک کن برقی وجود داشته باشد، خیال‌مان راحت می‌شود که دست‌هایمان را به بهداشتی‌ترین شکل ممکن خشک کرده‌ایم، اما متاسفانه این دست خشک کن های برقی پر از باکتری‌هایی هستند که بعد از هر بار فشار دادن سیفون توالت، در محیط پراکنده می‌شوند!
مطالعات قبلی نشان داده بود دستگاه دست خشک کن برقی باعث پخش شدن باکتری‌های موجود روی دست افراد در محیط می‌شود اما در مطالعه جدید مشخص شد میزان باکتری‌های موجود در این دستگاه بسیار بیشتر از باکتری‌هایی است که ممکن است روی دست‌های شسته شده وجود داشته باشد.
این محققان وقتی ظروف پتری (ظ‌رف‌ کوچک‌ مخصوص‌ کشت‌ میکرب‌) حاوی «غذای باکتری» در دستشویی بدون خشک کن برقی قرار دادند، تنها ۶ دسته از عوامل بیماری‌زا ظرف ۱۸ ساعت رشد کردند. اما وقتی ظرف مشابهی را در محیط دستشویی قرار داده و ۳۰ ثانیه در معرض باد دستگاه دست خشک کن قرار دادند، این تعداد به ۲۵۶ کلونی رسید.
حتی این دستگاه‌های دست خشک کن می‌توانند باعث انتشار باکتری خطرناکی به نام استافیلوکوکوس آرئوس شوند؛ باکتری خطرناکی که به آنتی بیوتیک متی سیلین مقاوم است و می‌تواند باعث عفونت‌های مرگبار، ذات‌الریه یا سندرم شوک سمی شود.
به گفته دانشمندان، از آنجا که دستگاه های دست خشک کن می‌توانند میکروب‌ها را منتقل کنند، پتانسیل گسترش «کلستریدیوم دیفیسیل» را هم دارند که باعث اسهال آبکی شدید شده و باعث کم‌آبی شدید بدن می‌شود.
به این ترتیب، دستگاه دست خشک کن هم یکی دیگر از روش‌های انتقال این باکتری است که حتی با شستن دست‌ها و روش‌های سنتی ضدعفونی کردن سطوح هم متوقف نمی‌شود!

همچنین ببینید

خشکی دهان؛ علل تا روش درمانی خشکی دهان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دهانتان زود به زود خشک می شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *